دریافتی: شکواییه ۲۶ زندانی سیاسی از اطلاعات و سپاه: شکنجه، توهین و نقض حقوق شهروندی

بیست و شش زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات با نوشتن شکایت نامه‌ای خطاب به ریاست «هیات نظارت مرکزی بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی های مشروط و حفظ حقوق شهروندی»، از برخوردهای غیرقانونی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران با آنها در مراحل مختلف بازداشت، بازجویی، محاکمه و حبس شکایت کرده‌اند.

این زندانیان هم زمان با سالگرد تصویب قانون احترام به آزادیهای مشروع حقوق شهروندی، شکایت خود را از ضابطین سپاه پاسداران، وزارا ت اطلاعات و نیروی انتظامی و همچنین دادستان سابق تهران و «سایر مقامات ذی ربط» اعلام کرده و خواستار رسیدگی به این شکایت شده‌اند.

به گفته نویسندگان این نامه یکی از متداول ترین شکنجه‌ها نگهداری در سلول‌های انفرادی بسیار کوچک بوده است. شکنجه‌های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم، تهدید به تعرض جنسی و مانند آن نیز علیه برخی از آنان اعمال شده است.

بستن چشم متهمان رویه‌ی قطعی تمامی بازداشتگاه‌های تحت نظارت وزارت اطلاعات ( ۲۰۹) و سپاه پاسدارن (دو الف) بوده و تمام آنان با چشم‌بند در زندان جابه جا شده‌اند و غالبا با چشم‌بند اجازه استفاده از هواخوری داشته‌اند. بازجویان پشت سر متهم نشسته‌اند و با هر گونه حرکت سر متهمان به شدت برخورد کرده‌اند.

در این نامه آمده بازجویان معمولا این فشارها را نه برای کشف واقعیت بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی مورد نظر بازجویان به کار گرفته‌اند.

این رفتارهای خلاف قانون منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان به رغم طی مراحل دارسی و حکم قطعی در حال حاضر نیز همچنان تحت شکنجه به صورت انفرادی یا همراه محکومان دچار بیماری روحی و روانی نگهداری می شوند.

امضا کنندگان این شکواییه همچنین نوشته‌اند که شکنجه‌های روحی و فیزیکی، فحاشی‌های شرم آور نسبت به متهم و خانواده و عزیزان او و طرح اکاذیبی چون روابط غیر اخلاقی در غالب بازجویی‌ها به کرات انجام شده است.

به گفته این زندانیان بازجویان از فحاشی و توهین به آنها و خانواده و عزیزان و افراد مورد احترام‌شان از جمله رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و استفاده از رکیک‌ترین و زننده ترین عبارات به عنوان شگرد عادی برای تحقیر و تضعیف روحیه و تخریب مشاعر متهم استفاده می‌کردند.

محسن امین زاده، محسن میر دامادی، بهمن احمدی امویی، عبدااله مومنی، میلاد اسدی، عبدالله رمضان زده، عماد بهاور، مصطفی تاج زاده، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد فرید طاهری قزوینی، فیض الله عرب سرخی، بهزاد نبوی، ابولفضل قدیانی، مجید دری، ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد رضا مقیسه، علی ملیحی، محمد جواد مظفر و حسن اسدی زید آبادی از امضا کنندگان این نامه هستند.

رونوشتی از این نامه نیز به ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال شده است.

منبع: کلمه

Advertisements

About Ava

وبلاگنویس
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s