تجارت با مرگ ؛ پرسودترین مبادله تجاری غرب

یک روزنامه آلمانی با تاکید بر اینکه با آغاز پروژه مبارزه با تروریسم غرب در افغانستان هزینه های تسلیحاتی در دنیا بیش ازدو برابر شده است به صادرات بالای تسلیحات کشورهای غربی به مناطق بحران زده دنیا اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه “تاگس اشپیگل” در گزارشی نوشت : صنعت تسلیحات در دنیا به شدت گسترش پیدا کرده است. و نظامی گری در دنیا افزایش یافته است. روز به روز سلاحهای بیشتری از کشورهای غربی از جمله آلمان به مناطق بحرانی دنیا منتقل می شود.

نویسنده در ادامه با تاکید بر اینکه تضادها و اختلافات خشونت بار در دنیا افزایش پیدا کرده نوشت : به گفته یک کارشنس نظامی از حزب سبز آلمان، دنیا در مسیر غلطی قرار گرفته است و روز به روز سلاحهای بیشتری  که ساخت آلمان نیز هستند به مناطق بحرانی دنیا منتقل می شوند.

نویسنده در ادامه نوشت : تجارت با مرگ به یکی از پرسودترین مبادلات تجاری در دنیا تبدیل شده است. این مسئله که صلح با سلاح کمتر ایجاد می شود به یک شعار ساده لوحانه سیاسی در دنیا تبدیل شده است.گزارشی از مرکز بین المللی BICC در بن به این موضوع پرداخته است که چه مقدار از پولهای عمومی دنیا در ارتش جریان دارند و هزینه های نظامی چه سهمی را در تولید ناخالص ملی کشورها دارد.

بر اساس این گزارش روسیه بیشتر منابع در آمد خود را برای هزینه های نظامی اش صرف می کند.بر اساس این گزارش آمریکا  با 663 میلیارد دلار و سهم 43 درصدی در هزینه های تسلیحاتی جهانی از این نظر در راس همه کشورها قرار دارد.این گزارش به هزینه های تسلیحاتی 161 کشور دنیا پرداخته است.

این آمار رشد واضح این هزینه ها را در کشورهای در حال توسعه نیز نشان می دهد.همان گونه که موسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری نیز گزارش داده است بحران مالی نه تنها به هیچ وجه به صنعت تسلیحات دنیا آسیب وارد نکرده است، بلکه شرکتهای تسلیحاتی مهم دنیا در سال 2009 تجارت های خود را به شکل واضحی بالا برده اند.

از سال 2002 که  پروژه مبارزه با ترور غرب  شروع شده و جنگ افغانستان شروع شد هزینه های تسلیحاتی در دنیا نیز بیش از دو برابر شده است.در ادامه این مطلب آمده است : آلمان بعد از آمریکا و روسیه بزرگترین صادر کنندگان سلاح دنیا به شمار می روند. در پنج سال گذشته شرکتهای آلمانی صادرات تسلیحات خود را تقریبا دو برابر کرده اند.کاتجا کویل از سیاستمداران حزب سبز آلمان  این خطر را پیش بینی می کند که صنعت تسلیحات در دنیا به دنبال بازارهای فروش جدید و بیشتری در کشورهای جهان سوم و پر مسئله بگردد .

Advertisements

About Ava

وبلاگنویس
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to تجارت با مرگ ؛ پرسودترین مبادله تجاری غرب

 1. Arman says:

  In hame emkanate kari va shoghli tu donya hast ke az rahe mosbat va bashardoostane
  mitunest baraye hame, yek zendegie nesbi va dar shaane ensan be vojud
  biare ke tabiat ham az beyn nare o heyvanat va giahan ham , vali na ..hatman bayad
  ba khoonrizy o naboodie manabe va manafe mellathaye dige hamrah bashe ta be
  aaghayoon bechasbe o dar eyne hal , aan keshvarha ro aghabmoonde o bi farhang
  jelve bedan o ta (abado dahr) vabaste be aanha beshan.
  Vali Mellatha digar BIDAR shodeand o in tanha dalile afzayeshe tolide Jangafzar ast
  ke Ghodrat´ha ra be Takapoo andakhte o Shekamha ra Saboon zadeand va dar sadade
  afkandane Jangi digar bar Mellat va Keshvary digar. Vali inha bedanand, Omre Estesmar be sar reside o mellat´ha Aagah shodeand va yeki pas az digary, az Dastneshandehaye Diktatoreshan ra be zir mikeshand ta nobat be seyd Ali berese/ Dorud bar Azadi

 2. امروز شکی نیست که حرمت بشریت بازیچه دست عده ای معدود اما صاحبان زر و زور و تزویر شده است و بر ان نام پیشرفت تمدن بشری هم گذاشته اند برای بررسی این ادعا میتوان به شصت سال گذشه عملکرد انها نگاهی بیندازیم تا به عمق فاجعه بشر متمدن علیه همنوعان خود پی ببریم از کشتار بی رحمانه انسانها که بگذریم به بازی شطرنج انها میرسیم و در مییابیم که دومی بسیار خطرناکتر از عملکرد اول است چرا که برای تغیر سیستم یک کشور سالها مردم باید در بحران رویارویی و مشکلات حاصل از ان در گیر باشند و پس از تغییر باز این مردمند که محکوم به پرداخت هزینه ان میباشند برای مثال انقلاب 1357 در ایران انهم در قرن بیستم اپتدا 36 سال مقابله با حکومت شاه وفدا شدن جان ده ها تن از بهترین فرزندان ملت و به یغما رفتن میلییارد ها دلار از سرمایه های کشور نتیجه اش ظهور عکس امام در ماه و اوردنش با ایرباس که حاصلش پس از 32 سال جز جنگ و کشتار عقب ماندگی و فرار ملیونها ایرانی و ساختن بزرگترین قبرستانها و بزگترین زندانها چیز دیگری در بر نداشته است اما انچه برای اورندگانش داشته سلطه بر منطقه وفروش صد ها میلیارد سلاح و تجحیزات صنعتی بنام تروریسم و بنیادگرایی مذهبی و از طرفی قرار دادن ملاتاریسم و طالبانسیم در مقابل گسترش سلطه اتحاد جماهیر شوروی سابق و در نهایت فروپاشی ان اما انها امروز دریافته اند اراده ملتها میتواند روزی بر سیاستبازیهای انها پیروز شود

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s